Umowa spółki zawarta w formie aktu notarialnego przenosi własność nieruchomości na spółkę, nie jest potrzebne zawarcie odrębnej umowy. Przewiduje ona przeniesienie na spółkę przez wspólnika prawa własności nieruchomości, albowiem wywiera tzw. podwójny skutek (zobowiązująco-rozporządzający). Powyższe nie ma zastosowania do spółki jednoosobowej – tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana.
Umowa może również przewidywać, że wywiera tylko skutek zobowiązujący w zakresie pokrycia udziałów oznaczonym co do tożsamości aportem, wtedy przed złożeniem wniosku o wpis spółki do KRS trzeba zawrzeć dodatkową umowę (również w formie aktu notarialnego), na mocy której prawo własności zostanie przeniesione na spółkę.
Podwyższenie kapitału
W drugim przypadku, wniesienie aportu jest możliwe już w trakcie istnienia spółki., poprzez podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Podwyższenie kapitału jest możliwe co do zasady bez konieczności zmiany umowy spółki lub poprzez jej zmianę. W przypadku podnoszenia kapitału poprzez wniesienie nieruchomości bezpieczniejsze jest dokonanie zmiany umowy spółki, z uwagi na sporne stanowisko sądów.
Wniesienie nieruchomości do spółki następuje poprzez podjęcie uchwały wspólników, większością co najmniej 2/3 głosów o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki i umieszczenie jej w protokole notarialnym. Uchwała powinna szczegółowo określać:
- przedmiot wkładu niepieniężnego,
- wspólnika wnoszącego aport,
- liczbę i wartość nominalną obejmowanych w zamian udziałów.
Poza powyższym wspólnik wnoszący aport powinien złożyć oświadczenie o objęciu nowych udziałów lub o objęciu podwyższenia wartości istniejących udziałów. Oświadczenie również wymaga formy aktu notarialnego.
Należy pamiętać, że zmiany umowy spółki, dokonuje się w formie aktu notarialnego, co wymaga zmian w KRS.