Kupiłeś mieszkanie od dewelopera, czekasz na odbiór ze zniecierpliwieniem, i nagle dowiadujesz się, że wydanie mieszkania będzie opóźnione. Sytuacja komplikuje się jeśli masz już gotowy plan wykończenia mieszkania – umówioną ekipę remontową, stolarza, meble, etc. Opóźnienie może się również wiązać z dodatkowymi kosztami. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

 

Po pierwsze sprawdź umowę

 

Pierwszą czynnością jaką powinieneś zrobić to bardzo dokładnie sprawdzić postanowienia umowy zawartej z deweloperem. Możesz zgłosić się z nią również do prawnika, który zrobi to za Ciebie.

Powinieneś zwrócić przede wszystkim uwagę na postanowienia dotyczące przekazania/odbioru mieszkania oraz ewentualnych kar umownych w przypadku opóźnienia.

Może się okazać, że w umowie nie ma postanowień w przypadku opóźnienia wydania mieszkania przez dewelopera lub że termin odbioru nie został dokładnie wskazany i uzależniony od innego przyszłego zdarzenia.

 

Odbiór mieszkania, a przekazanie kluczy

 

Wbrew pozorom rozróżnienie tych dwóch pojęć jest bardzo ważne.

Odbiór techniczny to ustawowo i umownie zagwarantowane prawo do zgłaszania usterek domu lub mieszkania. Przekazanie kluczy do lokalu to moment, w którym na nabywcę przechodzi posiadanie lokalu Może okazać się, że przekazanie kluczy będzie możliwe dopiero po podpisaniu umowy przyrzeczonej, w takiej sytuacji prace w mieszkaniu mogą zostać faktycznie wstrzymane, i może okazać się że do opóźnienia nie doszło.

 

Odszkodowanie

 

Niezależnie od tego czy umowa uwzględnia kary umowne w przypadku opóźnienia ze strony dewelopera, można żądać odszkodowania od dewelopera.

Występując z roszczeniem o odszkodowanie konieczne będzie udokumentowanie wszelkich szkód jakie zostały poniesione w związku z opóźnieniem dewelopera z przekazaniem mieszkania.

Do takich kosztów można zaliczyć czynsz wynajmowanego mieszkania, hotelu, koszty związane z przesunięciem terminu prac lub zmiana firmy zajmującej się wykończeniem mieszkania, ewentualnego rozwiązania umowy z poprzednią firmą, przepadek zapłaconej zaliczki, etc. W skrócie chodzi o wszelkie koszty poniesione przez kupującego z opóźnieniem.

 

Podsumowując…

Podjęcie konkretnych działań będzie możliwe dopiero po dokładnym przeanalizowaniu umowy podpisanej z deweloperem. Warto również dokumentować wszelkie poniesione koszty od czasu kiedy miało mieć miejsce przekazania mieszkania.


Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej zapraszam do KONTAKTU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *